Awaryjność w samochodach ciężarowych
Awaryjność w samochodach ciężarowych

Awaryjność samochodów ciężarowych 

W przypadku samochodów ciężarowych trzeba liczyć się z tym, że są one narażone na znacznie większą eksploatację niż samochody osobowe czy dostawcze. Dlatego też nawet w przypadku zadbanych i doinwestowanych pojazdów może dojść niespodziewanie do wystąpienia bardziej lub mniej poważnej usterki/awarii  -która wiążę się z przestojem auta a tym samym stratami. Co zatem najczęściej psuje się w samochodach ciężarowych i jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości?

Samochody ciężarowe  są bardzo narażone na awarie i usterki silników. Często pojawiają się problemy z rozrządem czy też z układem chłodzenia. Źródłem problemu może być również zużycie się poszczególnych elementów, zaniedbanie ze strony kierowcy, brak regularnego wymieniania olejów czy też przedostatnie się do silnika ciał obcych w postaci piasku bądź soli. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że koszt naprawy silnika w przypadku pojazdu ciężarowego wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi i przestojem w firmie zajmującej się transportem, co generuje dodatkowe koszty. Według raportów najczęstsze problemy dotyczą elektroniki i układu elektrycznego. Dalej na liście zawodności podzespołów znajdują się ogumienie i wspomniane wcześniej usterki silnika na skutek nieprawidłowej pracy rozrusznika czy paska klinowego. Istotnym problemem okazuje się być także zbyt rzadka wymiana olejów i filtrów oraz z niezwracanie uwagi na zalecenia producenta przy ich zakupie. 

Ogólnie przyczyny awarii samochodów ciężarowych zostały podzielone na dziesięć grup – opony, hamulce, układ elektryczny, podwozie, nadwozie, układ napędowy, części zamienne, materiały eksploatacyjne i agregaty chłodnicze. W związku z powyższym zaleca się regularne odwiedzać  Serwis lub dobrego Fachowca  który jest w stanie ocenić, czy daną część można naprawić lub zregenerować czy też konieczna jest jej wymiana na nową.

Okresowy przegląd i serwis to podstawa, dzięki której możliwe jest uniknięcie przykrych niespodzianek na trasie. Jeśli chodzi o zakup sprawdzonych i wysokiej jakości części do samochodów ciężarowych, marki Renault i Volvo to warto zapoznać się z nasza ofertą do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl